РОЗЕТАТА НА ПРОВАНС

РОЗЕТАТА НА ПРОВАНС

От всички френски винопроизводители, точно тези от Прованс са принудени да създават вина, които да се изпиват на големи глътки. В Прованс е топло, а пейзажът е толкова великолепен. Британският винен журналист и експерт Оз Кларк, почти се влюбва в безгрижната атмосфера: „Мързелувах на сянка, пред рибената чорба с морски дарове „Буябес“, сос аиоли и кефал. Моят гард съвсем падна, след като си сипах добре изстудено розе, наслаждавайки се на блестящото море, в такова блаженство че загубих всичките си критични способности.“ Скоро той се овладява и заявява „изобилие от жалки розета, бели вина без плодови аромати и изтощени червени вина“.

Но тук, както и в близкия Лангедок, млади и амбициозни винопроизводители добавят вина с изразена персоналност към продукцията на традиционните имения. Вече е далеч по-забавно да се избере червено, розе или бяло вино сред апелациите на Прованс: Baux-de-Provence, Cotes-de-Provence и Coteaux-d’aix-en-Provence. Има безброй сортове и съществуват повече шансове да се открият свежи вина, с ароматни нотки при производителите, отколкото на пазара.

Но защо регулаторните органи в Прованс са наложили толкова сложни и строги правила за смесване на грозде от конкретни сортове, а от там и на отглеждането на ограничени брой винени сортове по тези земи. Например в Бандол (винена апелация) бялото вино може да бъде произведено от до 60% Bourboulene, Clairette, и Ugni. За червения Бандол правилата са: забранено е добавянето на повече от 15% Syrah и Carignan към задължителните Mourvedre, Grenache и Cinsault.

Брюксел, конкуренцията, желанието да се създават нови продукти – може би всички тези фактори ще принудят регулаторните органи да разхлабят правилата за винените сортове в тези апелационни райони.

Какво ви очаква?

Представяне на Прованс + дегустация на 6 вина, които ще ни пренесат в тази прекрасна част на Франция:

* дегустация на Сензо - любимец на провансалците и като десертно грозде. Широко използван за производство на розе. Осигурява свежест и плодов вкус и добавя баланс в купажиране с мурведър, гренаш и каринян;

* дегустация на Мурведър;

* дегустация на Гренаш;

* дегустация на Каринян - с ниски добиви в долните части на хълмовете. Отлична база за купажиране заради наситения си цвят;

* дегустация на Клерет - древен сорт от Прованс, чиято лоза дава малки количества плод за сметка на изключително високи нива на ароматен букет с нотки на бели плодове;

Мултимедия и видео материали по време и след курса;

Време за провеждане: целогодишно

Времетраене: еднодневно

Брой участници: минимален 8 и максимален 16

Когато става дума за розе от Прованс трябва да забравите определения като нежно, деликатно, елегантно и фино - все определения, извикващи в съзнанието образи на ефирни създания. Отворете нова страница - розетата от Прованс са в мъжки род! За тях са валидни силни, землисти, плодово-пикантни, лютиви аромати и вкусове и характер на червено вино, облечено в розов цвят
— Ефросия Благоева

ВОДЕЩ: Илиян Петракиев, сомелиер

Илиян Петракиев e първия български сомелиер, завършил с най-висок резултат курс за Сомелиер, провел се от 22 до 24 юли 2019 в Лондон.

Българският сомелиер е показал най-много знания измежду всичките 40 кандидати от цяла Европа, които са се явили на Level 1- Introductory Sommelier Certificate и на Level 2 - Certified Sommelier.

25 годишният Илиян, родом от Троян, проявява интерес към виното от 18 годишен. Работил е в САЩ, Италия и България, като през 2016 става Сомелиер на България.

HOME NOSTALGIEComment